Τα αποτελέσματα της Α1

0
236

Το πρώτο τζάμπολ της φετινής Basket League έγινε με το Λαύριο να επικρατεί της Κύμης (75-69), ο Άρης των Τρικάλων (75-65), το Ρέθυμνο του Κολοσσού Ρόδου (66-74). Την έκπληξη έκανε η Δόξα Λευκάδας που νίκησε τον ΠΑΟΚ με 84-78.

Λαύριο – Κύμη 75-69

demarius-bolds-lavrio

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα το Λαύριο, το οποίο υπερασπίστηκε την έδρα του, επικρατώντας της Κύμης με 75-69. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε να προηγείται ακόμα και με 18 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά κινδύνεψε στο τέλος, μιας και οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ωστόσο, στα κρίσιμα σημεία “μίλησαν” οι Αμερικανοί των γηπεδούχων, οι οποίοι χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπολντς, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε οΣιγκούνας, ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους.

Οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε την Κύμημπροστά στο σκορ με 17-19, έπειτα από τρίποντο του Ελ Αμίν στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων.

Ο Σιγκούνας έγραψε το 23-27 με τρίποντο στο 13′ και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Λαυρίου, το οποίο με σερί 9-0, προηγήθηκε με 32-27 στο 16′. Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Μπολντς είχε πάρει “φωτιά”, διαμορφώνοντας το 42-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, αυτόν του Λαυρίου. Οι παίκτες τουΧρήστου Σερέλη έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 15 πόντους (54-39 στο 25′). Η διαφορά έφτασε και στους 18 πόντους (64-46), με την Κύμηνα μειώνει στους 11 πόντους (64-53) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με συνεχόμενους πόντους του Σιγκούνα.

Με σερί 7-0, η Κύμη πλησίασε στους 4 πόντους (64-60), κάνοντας το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για την ολική ανατροπή, αλλά στα κρίσιμα σημεία βγήκαν μπροστά οι Αμερικανοί (Γιανγκ, Μπολντς, Τζόνσον) του Λαυρίου, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη (75-69).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-35, 64-53, 75-69.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 7 (1), Γιανγκ 16 (1), Γιαννακόπουλος 6 (1), Κοκ 4, Μπολντς 21 (1), Στεφανίδης 4 (1), Αθανασούλας 4, Περράκης 2, Κακλαμανάκης 3, Τζόνσον 8 (1), Κακλαμανάκης.
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Αμπντούλ-Αλίμ 2, Γκριν, Τσούπκοβιτς 8 (1), Ελ Αμίν 13 (4), Τζόρνταν 6, Τουτζιαράκης 5, Σχίζας 2, Σιγκούνας 18 (2), Κατράνας, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης, Πάλμπλαντ 15 (3).

Κολοσσός Ρόδου – Ρέθυμνο 66-74

kolossos-1

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ, το Ρέθυμνομπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Basket League κόντρα στον μέτριο Κολοσσό Ρόδου, με το σκορ στο 66-74.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε ιδιαίτερα ορεξάτους τους Κρητικούς, οι οποίοι ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά πόντων (14-24), πηγαίνοντας ύστερα στ’ αποδυτήρια για τη λήξη του πρώτου μέρος στο +8 (34-42), και το σύνολο του Τόνι Κωνσταντινίδη να δείχνει αποφασισμένο προκειμένου να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ήταν πολύ άστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, με μόλις 10/21 και ποσοστό 47%, ενώ παράλληλα προσπαθούσαν για αρκετή ώρα, ούτως ώστε να… ροκανίσουν τη διαφορά, κάτι που κατάφεραν στο 35ο λεπτό, καθότι βρέθηκαν μόλις 5 πόντους πίσω από την κρητική ομάδα, με το Ρέθυμνο ωστόσο να παραμένει συγκεντρωμένο στο πλάνο του και να πανηγυρίζει τη νίκη.

Από τους νικητές, κορυφαίοι ήταν οι Άρνολντ και Τάλτον, προσφέροντας από 16 πόντους ο καθένας, ενώ από πλευράς ηττημένων, οι Μπέρι και Ρέντικ με 15 και 14πόντους αντίστοιχα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν, παρά τη γενικότερη μέτρια εμφάνιση τουΚολοσσού.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 34-42, 48-64, 66-74.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ Η HOTELS (Λυκογιάννης): Ρέντικ 14, Γεωργαλής 6 (2), Μπέρι 15 (3), Βασιλόπουλος 10 (3), Χολ 8(1), Λιάπης, Τσούκου 5 (1), Αγγελάκος, Αχόνεν 6 (2), Ουάτσον.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Αρνολντ 16 (2), Φιτζπάτρικ 6, Τάλτον 16 (1), Γιαννόπουλος 13 (1), Χριστοδούλου, Σαφτενάαρ, Καμπερίδης, Εβάλντας 12 (1), Εντουαρντς 7.

Δόξα Λευκάδας – ΠΑΟΚ 84-78

leukada-paok

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Basket League, στο κλειστό γυμναστήριο της Λευκάδας, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου επικράτησε της ομάδας του ΠΑΟΚ, στην οποία προπονητής είναι ο πατέρας του, Σούλης Μαρκόπουλος, με σκορ 8478 και έκανε την πρώτη έκπληξη στην Α1.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γουέλς με 25 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τσόχλας με 19 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Δόξα Λευκάδας ήταν πολύ εύστοχη στα σουτ που επιχείρησε και έτσι δεν έχασε το προβάδισμα μετά από το 58 που είχε σημειώσει ο Αντρέας Γλυνιαδάκης για τον ΠΑΟΚ. Αντίθετα ο “δικέφαλος” ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ άστοχος και βρέθηκε να χάνει στο τέλος της περιόδου με 3021. Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι άστοχος, όμως έβρισκε επιθετικές λύσεις και το σκορ πήγε στο -5 για τον “δικέφαλο” (4035). Από την άλλη, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου συνέχισε και εκείνη να βρίσκει σωστές λύσεις στην επίθεση με το σκορ στο ημίχρονο να κλείνει υπέρ της με +7 (4538).

Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν δυνατά με τον ΠΑΟΚ να κολλάει στο σκορ και την Λευκάδα να παίρνει μία διαφορά +14 (5238) και το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 62-54 υπέρ των νησιωτών. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισε να είναι άστοχη ειδικά από την γραμμή του τριπόντου, προσπάθησε, όμως, μέσα από την άμυνά της να γυρίσει το παιχνίδι. Ισοφάρισε σε 7878, όμως η Λευκάδα βρήκε λύσεις επιθετικά (μεγάλο τρίποντο του Τσαλδάρη (81-78) και αμυντικά και κράτησε τα ηνία της αναμέτρησης με το παιχνίδι να τελειώνει με σκορ8478.

Τα δεκάλεπτα:  30-21, 45-38, 62-54, 84-78.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Σκοτ 16 (3), Μπασάμπε 9, Ντόμπλας 3, Τσαλδάρης 4 (1), Γουέλς 25 (3), Πεταλωτής, Δεμερτζής, Γεωργάκης 6, Ταπούτος 10 (1), Ρόμπινσον 11 (3), Ροντογιάννης, Ιωακειμίδης.
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 12, Γλυνιαδάκης 12, Σάιμπερτ, Μπράιαντ 13, Πέινερς 11 (1), Κόνιαρης, Τσόχλας 19 (3), Τέιλορ 1, Μιλιένοβιτς, Καραμανώλης, Καμάρας, Κλάντον 10.

Άρης – Τρίκαλα 75-65

aris

Πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση, ο Άρης συνέτριψε εντός έδρας τα Τρίκαλα με 75-65, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη  έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στο σύνολο του Γιάννη Καστρίτη κι έφτασε δια περιπάτου στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Μαρμπλ με 17 πόντους και ο Κάμινγκς με 15 πόντους, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Μπάρλοου με 16 πόντους και οΧότον με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” εξ’ αρχής την υπόθεση νίκη, αποδεικνύοντας  με το “καλημέρα” ποιο είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Προηγήθηκαν με 18-8 στο 7′ και με τον Καββαδά να κάνει πάρτι στη ρακέτα, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 25-15.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ με 45-29 και μετατρέποντας το δεύτερο ημίχρονο σε διαδικαστική υπόθεση.

Από την πλευρά τους, οι Θεσσαλοί δεν μπόρεσαν ποτέ να φανούν ανταγωνιστικοί. Ο Άρηςέστησε… πάρτι και στο δεύτερο μέρος, όπως και στο παιχνίδι Κυπέλλου με την Κύμη, εκτοξεύοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.

Το μόνο που κατάφεραν τα Τρίκαλα ήταν να μειώσουν την έκταση της ήττας τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν ο Άρης χαλάρωσε και ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε χρόνο συμμετοχής σ’ όλους τους παίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-29, 65-42, 75-65.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 17 (1), Τσαϊρέλης 8, Κάμινγκς 15 (1), Μούρτος 2, Μπάκνερ 3 (8ριμπ.), Ξανθόπουλος 5 (1), Φλιώνης 3, Ζάρας 8 (2), Πουλιανίτης, Σίμτσακ, Σανικίτζε 3, Καββαδάς 11.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): ΜακΜίλαν 6 (1), Μπιρούτα 8 (1), Τσαγκαράκης 3 (1), Μπάρλοου 16 (3), Βαρυτιμιάδης, Κάφεϊ 9 (1), Λιπόβι 11, Καλλές, Καραθανάσης, Καλογιαννίδης, Χότον 12.

Πηγή: eBasket.gr