Το σήκωσε η Κέρμπερ!

H Αντζελίκ Κέρμπερ είναι η νέα πρωταθλήτρια του Australian Open! Στον πρώτο της τελικό σε Grand Slam διοργάνωση, η Γερμανίδα κέρδισε τη Σερένα Γουίλιαμς με 2-1 (6-4, 3-6, 6-4) σετ σε έναν χορταστικό τελικό και έγραψε ιστορία, καθώς έγινε η πρώτη Γερμανίδα μετά από τη Στέφι Γκράφ που κέρδισε σλαμ, σφραγίζοντας παράλληλα την άνοδό της στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης.

H Κέρμπερ μπήκε δυνατά στον αγώνα και σαν να είχε παίξει σε πολλούς τελικούς Grand Slam, η Γερμανίδα επέστρεψε κάθε μπάλα στο αντίπαλο κορτ, πιέζοντας ασφυκτικά τη Γουίλιαμς και οδηγώντας τη σε πολλά αβίαστα λάθη. Μόλις στο 3ο game η Κέρμπερ έκανε το μπρεικ (2-1) και παρά τη γρήγορη ισοφάριση από τη Σερένα (3-3), η αριστερόχειρας Γερμανίδα επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της με νέο μπρέικ στο 7ο γκειμ (4-3).

Σερβίροντας σταθερά και παίζοντας πολύ δυνατά από τη βασική γραμμή, η Κέρμπερ δεν απειλήθηκε στη συνέχεια και μετά από 39 λεπτά πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 6-4, έχοντας μόλις 3 αβίαστα λάθη έναντι 23 της Γουίλιαμς. Η απάντηση της Αμερικανίδας, βέβαια, ήταν άμεση. Μπαίνοντας αποφασιστικά στο 2ο σετ, η Γουίλιαμς κυριάρχησε στο γήπεδο αφού βελτίωσε εντυπωσιακά το σερβίς της και μείωσε δραστικά τα αβίαστα λάθη της.

Αυτά, σε συνδυασμό και με τις βελτιωμένες επιστροφές της, οδήγησαν την Αμερικανίδα σε ένα ελεγχόμενο 6-3 μετά από 33 λεπτά κατά τα οποία είχε μόλις 5 αβίαστα και 16 winners. Κέρμπερ και Γουίλιαμς έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, με την Γερμανίδα να παίζει απίστευτο τένις απέναντι στην κορυφαία του κόσμου, έχοντας ελάχιστα αβίαστα λάθη και εκπληκτικές επιστροφές. Η Γερμανίδα προηγήθηκε 2-0, δέχθηκε άμεσα την ισοφάριση (2-1) όμως μετά από ένα επικό 6ο γκειμ διάρκειας 10 λεπτών, κατάφερε να πετύχει και νέο μπρεικ (4-2), εκμεταλλευόμενη και κάποια οδυνηρά λάθη της Γουίλιαμς.

Σερβίροντας στο 5-3 για τη νίκη και τον τίτλο, η Κέρμπερ είδε τη Σερένα να ανεβάζει κατακόρυφα το επίπεδό της και με θαρραλέο τένις να παίρνει πίσω το μπρεικ(5-4). Και πάλι όμως, η Κέρμπερ δεν είχε έρθει για να χάσει. Με ένα γκέιμ, η Γερμανίδα σημείωσε το 5ο της μπρεικ στον τελικό και μετά το βολέ άουτ της αντιπάλου της, έπεσε στο κορτ συγκινημένη και απελευθερωμένη από την φοβερή μάχη που είχε δώσει.